Strona główna

UZALEŻNIENIA

 

Nałogi to problem wszystkich społeczności od wieków. Ludzie poszukiwali (i nadal tak się dzieje) sposobów  przeżycia czegoś niezwykłego, poprawy samopoczucia, uwolnienia od trudu własnego życia, lęku i cierpienia. Prawie wszyscy używamy takich substancji jak alkohol i kawa, wielu ludzi pali papierosy. Znamy zgubne skutki tych nałogów. Wzrasta społeczna nieakceptacja takich zachowań. Coraz młodsi ludzie decydują się na leczenie. Współczesny świat  i rozwój techniki przynosi również nowe uzależnienia - choćby uzależnienie od mediów, komputera, telefonów komórkowych czy Internetu. Uzależnienia są chorobą, która zaburza wiele sfer  funkcjonowania człowieka –  psychikę, relacje społeczne, stosunek do samego siebie i hierarchię   wartości.

U podłoża uzależnień  leżą przyczyny natury genetycznej, społecznej i psychologicznej. Jeżeli stosujemy pewne zachowania takie jak zakupy, seks, jedzenie słodyczy, korzystanie z komputera. aby poradzić sobie ze stresem, złością, zmęczeniem, samotnością, bólem, aby odciąć się od poczucia pustki w sobie, od zadań, które nas przerastają, to ryzykujemy. U niektórych ludzi  prowadzi to wprost do uzależnienia się. Każdy nałóg  ma swoje umowne fazy.  Pierwsza  z nich   przynosi tylko korzyści nie przynosząc strat i to jest największa pułapka. W początkowej fazie uzależniania się, doznajemy wielu przyjemnych stanów , które chcemy powtarzać jak najczęściej. Z czasem stają się one sposobem na  życie, podstawowym schematem codziennego funkcjonowania, filarem naszego tu i teraz

I PRZYNOSZĄ CORAZ WIĘCEJ  NIEOCZEKIWANYCH CIERPIEŃ.

Leczenie uzależnień jest trudne, ale nikt nie jest bez szans. Konsekwentna terapia psychologiczna i ruchy samopomocowe np. AA dla alkoholików, wielu ludziom umożliwiły pełny powrót do zdrowego stylu życia.

 

Uzależnienie od Internetu - przedruk artykułu ze "Świata Problemów", kwiecień 2004 rok

Strona główna