Strona główna

ZABURZENIA ODŻYWIANIA

 

Nasilenie zaburzeń odżywiania obserwuje się od początku XXw,  pojawiły się wraz z przemianami kulturowymi, społecznymi, propagandą diet  i szczupłej sylwetki.

Zaburzenia odżywiania  mogą  przybierać skrajne formy w zachowaniu: od przyjmowania ogromnych   ilości jedzenia  - (do kilku tysięcy  kalorii dziennie), do drastycznego  ograniczania i odmawiania sobie pożywienia  - ok. 200 kalorii na dzień.  Anoreksja  (jadłowstręt  psychiczny) i bulimia (żarłoczność psychiczna)  pojawiają się najczęściej  u dziewcząt w wieku dorastania. Choroba zaczyna się zwykle od  odchudzania się. Ale jej przyczyny są wielorakie i złożone: psychiczne, biologiczne, społeczne, rodzinne - nadopiekuńczość rodziców, konflikt małżeński w rodzinie, wysokie wymagania, perfekcjonizm, nieakceptowany wygląd, nadwaga.

W początkowej fazie  bulimii    i anoreksji   objawy  choroby  są trudno zauważalne,  mogą rozwijać się latami i  rodzice najczęściej niczego nie podejrzewają.  Osoby chore, które początkowo nie mają świadomości swojej choroby  z czasem uczą się ją ukrywać. 

Do grupy   zaburzeń jedzenia  oprócz bulimii i anoreksji zalicza się także objadanie się,  uzależnienie od słodyczy i ortoreksję.  

Jeśli jedzenie wywołuje poczucie winy lub złość.
Jeśli jedzenie stało się jedynym sposobem poprawy twojego samopoczucia.
Jeśli przygotowanie jedzenia i myślenie o nim zajmuje ci nadmierną ilość czasu, to:

Te i inne cechy mogą wskazywać na pewien problem w odżywianiu się.

 

 

kolko.gif (1577 bytes) Bulimia
kolko.gif (1577 bytes) Anoreksja
kolko.gif (1577 bytes) Ortoreksja
- obsesja dietetycznej perfekcji
kolko.gif (1577 bytes) Objadanie się


Strona główna