Powrót

Intrenetoholizm

Z amerykańskich badań wynika, że ok. 10% użytkowników Internetu może być uzależnionych...

Mariola Wargacka: Witam Państwa.

catarina: Jak można rozpoznać uzależnienie od Internetu?
Marcin_dom1:  Po czym poznać, że jest się uzależnionym? od tego, że pierwsze co robię to rano włączam kompa ? czy jak to jest ?
magda:  Mam takie pytanie od kiedy można stwierdzić że jest się uzależnionym?
neo__x:  Witam, chciałem się dowiedzieć kiedy można mówić o osobie, że jest uzależniona od internetu ?

Mariola Wargacka: Zależy to od kilku charakterystycznych zachowań: czas spędzany przed komputerem, stan emocjonalny, który nam towarzyszy podczas korzystania i emocje, które odczuwamy kiedy z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z ulubionej czynności. Jest oczywiście znacznie więcej tych diagnostycznych zachowań, ale te są najważniejsze.

G_Chudzik:  Jakie są skutki uzależnienia od Internetu, czy występują także zaburzenia "wegetatywne" czy możemy mówić tylko o zaburzeniach w relacjach społecznych.

Mariola Wargacka: Występują zaburzenia psychiczne i fizyczne, czyli bóle głowy, nudności, niepokój, lęk, poczucie bezsensu, nuda, nieumiejętność zajęcia się czymkolwiek innym .

KeVess:Czy uzależnienie od Internetu jest traktowane na równi z innymi uzależnieniami np. jako choroba?

Mariola Wargacka: Specjaliści spierają się nadal o to czy traktować uzależnienie od Internetu jako chorobę, gdyż nie występuje tutaj chemiczny środek, jednak zespół objawów psychicznych i fizycznych wskazuje, że można posługiwać się takim terminem.

Marcin_dom1:  Czy są może kluby anonimowych internetoholikow ? tylko proszę mi nie mówić, że trzeba ich szukać w Internecie... :-P

Mariola Wargacka: Zgadzam się, że trudno polecać Internet, od którego się chcemy leczyć jako sposób, który może nam pomóc w leczeniu, to tak jakby prowadzić terapię alkoholików w barze.

Fiona:  Dzień dobry mam 11 lat może to śmieszny wiek na tego typu rozmowy, lecz mam poważny problem moja siostra od pewnego czasu każdą wolną chwilę poświęca na rozmowy przez Internet. Nie pomagają uwagi rodziców i często owe rozmowy kończą się poważną awanturą. Potrafi cały dzień spędzić przy komputerze i chyba nie jest tego świadoma. Jak mogłabym jej pomóc? Proszę o radę.

Mariola Wargacka: Jedyne, co mogę powiedzieć to proszę próbować rozmawiać dużo z siostrą, bawić się z nią, i próbować zajmować jej czas innymi aktywnościami. Niewątpliwie zachowanie siostry może wskazywać na to, że Internet staje się pomału jedynym przyjemnym zajęciem w jej życiu. Nie słyszałam o anonimowych internetoholikach i czekam na informację o osobie, która chciałaby założyć taką grupę wsparcia. Nie w Internecie, oczywiście.

 

KeVess:  co Pani myśli o osobach, które szukają miłości przez Internet, tzn. zakochują się przez kable nie widząc nawet drugiej osoby?

Mariola Wargacka: Słyszałam o takim sposobie poznawania się i zawierania znajomości i jeśli się to ludziom przydarza to znaczy, że jest to możliwe. I tak trzeba się kiedyś spotkać i zweryfikować swoje oczekiwania.

zwariowany:  Czy Internet może spełniać rolę terapeutyczną - np. rozmowy o seksie między ludźmi niepełnosprawnymi?
zwariowany:  Jestem osobą samotną i nieśmiałą - Internet to mój "przyjaciel" - czy to źle????
magda:  mi komputer w pewnym stopniu pomógł nie jestem uzależniona tak mi się wydaje wyszłam z depresji teraz umiem odzywać się inaczej do ludzi i uśmiecham się z byle powodu

Mariola Wargacka: Internet nie jest zły, raczej to czego od niego oczekujemy i konsekwencje nieumiejętnego korzystania z tego osiągnięcia techniki.

M_Talarek:  Czy uzależnienie od Internetu może wystąpić częściej w tak zwanych uzależnieniach krzyżowych, czyli łącznie np. z uzależnieniem od alkoholu czy seksu?

Mariola Wargacka: Może, jest to spotykane często raczej w uzależnieniach od seksu.

Grazyna:  Witam Panią. Proszę mi wyjaśnić, jeśli to możliwe, co skłania ludzi do poświęcania az tyle czasu na "obcowanie" z Internetem. Czy samotność może być tego przyczyną?

Mariola Wargacka: Tak, poczucie samotności, nieśmiałość, chęć znalezienia w Internecie tego, czego nie znajdujemy w życiu, czyli zaspokajanie pewnych potrzeb emocjonalnych: bliskości, kontaktu z drugim człowiekiem, przyjaźni. Poczucie gorszości, a także nadmiar obowiązków z którymi sobie nie radzimy.

G_Chudzik:  Mówi się o uzależnieniu od Internetu ale myślę, że można to jeszcze rozdzielić np. uzależnienie od IRC, uzależnienie od grup dyskusyjnych (Usenet) itp. Czy istnieje jakiś katalog uzależnień.

Mariola Wargacka: Jest kilka "podgrup" tego uzależnienia: od czatów, czyli kontaktów społecznych, zbierania informacji, internetowego seksu, gier itp.

M_Talarek:  Gdzie kierować młodych ludzi po profesjonalną pomoc? Czy w Polsce są już wyspecjalizowane poradnie zajmujące się tym uzależnieniem?
Zibi_nauczyciel_infy:  Jestem nauczycielem informatyki i stykam się z uczniami, którzy zaczynają mieć objawy uzależnienia i wiem że oprócz objawów, które Pani wymieniła ja bym jeszcze dodał: Agresje względem innych ludzi. To często się zdarza. Moim dzieciom ograniczam czas siedzenia przed komputerem i w większości dodatkowo wymagam uzasadnienia spędzenia czasu przed nim. Chciałbym się zapytać, czy są już jakieś poradnie specjalistyczne które mają w programie intrenetoholizm?

Mariola Wargacka: Dziękuję za przypomnienie o agresji, szczególnie u młodych ludzi. Młody człowiek żeby się prawidłowo rozwijać potrzebuje wielu aktywności w różnych dziedzinach. Jeżeli ogranicza się tylko do jednej, może to powodować wiele zakłóceń w rozwoju psychicznym i emocjonalnym, m.in. agresje, nieradzenie sobie ze złością.
Można próbować szukać pomocy w poradniach odwykowych.

G_Chudzik:  Cyberschizofrenia - to określenie coraz częściej pojawia się w obiegu. Co właściwie oznacza.

Mariola Wargacka: Nie zetknęłam się z tym określeniem. Przykro mi, ale nie mogę wyjaśnić.

Niekita:  Czy czat może być 'lekiem' na nieśmiałość ?

Mariola Wargacka: Być może chodzi o dwa światy, w których możemy funkcjonować. Czat może być sposobem na bycie odważniejszym, a następnie można to próbować przełożyć na życie realne.

Stefl:  Który rodzaj uzależnienia (spośród tych, którymi się Pani zajmuje) jest najtrudniejszym do wyleczenia ??

Mariola Wargacka: Ten rodzaj uzależnienia, w którym nie powstały jeszcze grupy wsparcia.

byly_uzalezniony:  Mam pytanie: co najbardziej uzależnia? samo surfowanie po sieci czy wirtualne spotkania typu komunikatory czy chat?

Mariola Wargacka: Uzależnia ten rodzaj czynności, w którym początkowo otrzymujemy najwięcej gratyfikacji (zaspokojenia potrzeb).

Grazyna:  Czy znajomość przez Internet, a później zakochanie się w tak poznanej osobie ma szanse na przetrwanie, na powodzenie?

Mariola Wargacka: Ma szanse, oczywiście. Słyszymy o takich doświadczeniach ludzi. Ja osobiście nie spotkałam takiej pary.

zwariowany:  Co pani sądzie o CYBERSEXIE - to jakieś zboczenie?

Mariola Wargacka: Są różne sposoby zaspokojenia seksualnego...

bazucha:  ile godzin dziennie trzeba spędzać przed komputerem, żeby mówić o uzależnieniu ?

Mariola Wargacka: Ilość czasu spędzanego przed komputerem nie świadczy jeszcze o uzależnieniu. Dochodzą także inne diagnostyczne zachowania np. utrata kontroli, obiecywanie sobie, że więcej nie będę tyle siedział i niedotrzymywanie tej obietnicy, okłamywanie najbliższych, że nie robię tego, co właśnie robię itp.

M_Talarek:  Jaka jest dynamika tego zjawiska w Polsce i jak wyglądamy w skali Europy czy USA?
G_Chudzik:  Czy w Polsce prowadzone są jakieś reprezentatywne badania określające skalę uzależnienia od Internetu.

Mariola Wargacka: Są prowadzone badania na temat ilości Internautów, czasu spędzanego przed komputerem, w Sieci, itp. Natomiast nie znam badań na temat uzależnienia od komputera i Sieci, ale ilość osób zgłaszających się po porady w tym temacie stale rośnie.
Uzależnienie od Internetu to jest proces, który rozpoczyna się od momentu kiedy siadamy przed komputerem i dopiero po kilku lub kilkunastu latach może skoczyć się uzależnieniem.

Seba28Wawa:  Jakie należy podjąć wstępne kroki, gdy odczuwam, że Internet i Komputer zajmuje mi za dużo czasu?

Mariola Wargacka: Wyłączać go. Odciąć Internet. Zająć się zarzuconymi hobby. Zgłosić się po poradę.

 

aqq:  Czy osoba, która była uzależniona od Internetu nie może z niego korzystać w przyszłości tak jak alkoholik nigdy nie powinien sięgać po alkohol?
M_Talarek:  Czy takie zjawisko jak nawrót - znany z innych rodzajów uzależnień - także występuje w uzależnieniu od SIECI, i czy znane są w takim razie tak zwane sygnały ostrzegawcze?

Mariola Wargacka: Osoba uzależniona od Internetu musi nauczyć się korzystać z niego w ściśle określony sposób np. jeśli jest uzależniona od czatów nie może wchodzić na czaty, z innych opcji może korzystać. Musi uważać na to, co robi i zdawać sobie sprawę z tego, czym grozi powrót na strony od których jest uzależniony. Jeśli tak się zdarzy nazywa się to nawrotem. W terapii szukamy sygnałów, które mogą wskazywać na pojawienie się nawrotu.

alicya:  czy spotkała się Pani z ofiarami przemocy do których doszło poprzez znajomości internetowe?

Mariola Wargacka: W Internecie można zetknąć się z przemocą psychiczną tak jak w życiu, ponieważ to ludzie próbują wymusić coś na nas wbrew naszej woli. Wiem, że tak się dzieje, ale na szczęście szybko można zrezygnować z takiego kontaktu wychodząc z Sieci.

zwariowany:  Czy Internet może być powodem do rozwodu - zaniedbany dom, nie dopilnowane dzieci ....... bo żona i mamusia surfuje w sieci ???

Mariola Wargacka: Tak, może być - tak jak w każdym uzależnieniu cierpią również najbliższe osoby, rodzina.

M_Talarek:  Nie leczenie uzależnienia od alkoholu czy narkotyków prowadzi niechybnie do śmierci. Do czego może doprowadzić nie leczenie uzależnienia od Sieci?

Mariola Wargacka: Silne uzależnienie prowadzi do stanów wycieńczenia organizmu, brak pożywienia, powietrza, ruchu.
No i oczywiście do zaburzeń psychicznych.

Lulia:  Czy uzależnienie od Internetu jest aby na pewno destruktywne? Książki pogłębiały moje uczucie samotności, wierszy, które pisałam nie miał kto czytać, muzyka zaczęła mnie dołować...Internet to wszystko zmienił ...dlaczego powinnam walczyć z czymś, co spowodowało korzystne zmiany?

Mariola Wargacka: Nie każda przyjemność, którą czerpiemy z kontaktu z komputerem czy Internetem jest destrukcyjna. Może być taka jeśli za bardzo zaangażujemy w to nasze emocje, stanie się jedynym źródłem przyjemności w życiu i zacznie zastępować nam życie realne. Ale na szczęście nie zawsze tak się dzieje.

Szlafrok:  jak można dać ko muś do zrozumienia że jest uzależniony od Internetu, jeśli ktoś nie dopuszcza takiej informacji do siebie??

Mariola Wargacka: Są też inne czynności, które zajmują nam bardzo dużo czasu i odrywają nas od rzeczywistości. Sam Pan sobie odpowiedział na to pytanie. Nie można dopóki sam nie zrozumie, że ma problem.

Grazyna:  Proszę Pani, proszę powiedzieć czy zaspokajanie potrzeb emocjonalnych przy pomocy Internetu zamyka ludzi na odbieranie tego rodzaju sygnałów w życiu realnym?

Mariola Wargacka: Nie. Może tak być tylko wtedy jeśli staje się to jedynym sposobem zaspokojenia tych potrzeb.

G_Chudzik:  Czy istnieją jakieś grupy ludzi bardziej podatne na uzależnienie od Internetu? Jakie są to czynniki - od czego zależą?

Mariola Wargacka: Nie, nie ma. Uzależnienia są demokratyczne. Dotykają wszystkich równo.

zwariowany:  Myślę jednak, ze Internet wielu ludziom pomaga w zwalczaniu nieśmiałości, w nawiązywaniu kontaktów , w dowartościowaniu siebie- nie mówię Tu o edukacyjnej roli Internetu bo to nie podlega chyba dyskusji. Czy nie uważa Pani, że w szkołach powinno się już od najmłodszych lat uczyć "prawidłowego" korzystania z Internetu?

Mariola Wargacka: Tak, zgadzam się z tym. Powinno się informować o niebezpieczeństwach jakie niesie nieumiejętne korzystanie z Internetu.

Nowado:  Czy jakieś typy gier uzależniają bardziej? Na pewno MO bardziej, ale czy RPG,FPP, RTS uzależniają w podobnym stopniu?

Mariola Wargacka: Trudne pytanie. Zgadzam się, że gry w których kontaktujemy się z innymi osobami są bardziej wciągające od tych granych samotnie na komputerze. Ale znam też przypadki odwrotne.

kiki3:  Jestem ciekaw, ile według statystyk, spędza "przeciętny uzależniony" godzin przed komputerem?

Mariola Wargacka: Powyżej 8 godzin. W zaleceniach np. dla dzieci uważa się, że 2 godziny kilka razy w tygodniu jest wystarczającym czasem.

Fyk:  czy wolne łącze może być przyczyną depresji osoby uzależnionej ?

Mariola Wargacka: Stan depresyjny może się pojawić w momencie odstawienia komputera czy Internetu, tzn. kiedy nie możemy z niego korzystać.

marcin24bielskob:  proszę opisać najcięższy przypadek uzależnienie jaki miała pani do czynienia z pacjentem
marcin_malik:  Z Jakim najsilniejszym uzależnieniem spotkała się pani osobiście?

Mariola Wargacka: Mój pacjent grał 38 godzin bez przerwy. Każde włączenie gry kończyło się wielodniowym ciągiem grania.

_Samotna_:  Mam 12-letniego synka który moim zdaniem jest internetoholikiem. Sam długo tego nie zrozumie. Co mam więc zrobić?
G_Chudzik:  Jak chronić swoje dzieci przed uzależnieniem?. Jakie postawy rodzicielskie powinniśmy przyjmować?

Mariola Wargacka: Próbować uaktywniać dzieci także w innych działaniach, dużo kontaktować się z dzieckiem, rozmawiać, spędzać wspólnie czas, zachęcać do innych czynności nie związanych z komputerem np. zajęć sportowych. W trudnych sytuacjach proszę próbować zgłosić się do poradni psychologicznej lub do psychologa, który zna się na uzależnieniach po poradę. Jako rodzice macie Państwo dużo możliwości wpłynięcia na dziecko, szczególnie kiedy ma np. 12 lat.

G_Chudzik:  Jakie są najczęstsze role jakie odgrywają użytkownicy Internetu.

Mariola Wargacka: Można spotkać w Internecie osoby, które oszukują nas, kłamią, ale myślę, że dość szybko możemy to kłamstwo wykryć. Zwykle osoby, które kłamią nie pamiętają wersje, co komu powiedziały, więc taką nieuczciwość jest dość łatwo wykryć.

zwariowany:  Co jest lepsze : "internetowy" przyjaciel - czy samotność?
loozack:  Czy uzasadnione byłoby stwierdzenie, ze ciągłe nawiązywanie nowych znajomości przez Internet i nie doprowadzanie do nawiązywanie kontaktów - tych zawartych w wirtualu- w świecie rzeczywistym może w jakiś sposób upośledzać społecznie?
anika:  uzależnienie od Internetu to poczucie m.in. samotności... a uzależnienie od komputera np. gier i innych programów? co może być powodem ucieczki w świat kompa?

Mariola Wargacka: Internetowy przyjaciel jest przyjacielem. Zwierzamy się, oczekujemy porady, wsparcia, i to możemy otrzymać. W tym znaczeniu nie możemy mówić o upośledzeniu społecznym jeśli w taki sposób korzystamy z Internetu. Możemy spotkać się również w świecie realnym z taką osobą i również "otrzymać" przyjacielskie zachowanie. Jeśli mówimy o ucieczce w Internet to już sam fakt, że spostrzegamy tak swoje zachowanie może świadczyć o nieumiejętności radzenia sobie w życiu realnym.

wymiocinyskowronka:  czy nie jest tak, że trochę demonizujemy problem ? Użytkowników są miliony a uzależnionych zapewne ułamek procenta (nie znam statystyk) i można to uznać za margines osób z nieprawidłową osobowością lub zaburzeniami psychicznym ?

Mariola Wargacka: Z amerykańskich badań wynika, że ok. 10% użytkowników Internetu może być uzależnionych.

Szlafrok:  Czy pozbycie się komputera to jedyne wyjście?? Czy lepiej "oswoić wroga" i jak to zrobić. Jak walczyć z uzależnieniem od Internetu jeśli przez osiem godzin w pracy cały czas pracuje się online?

Mariola Wargacka: W rozpoznawaniu uzależnienia ważne jest to, co dzieje się z człowiekiem po wyłączeniu komputera. Nie znam przypadku uzależnienia od komputera u osoby, która posługuje się nim tylko i wyłącznie jako narzędziem pracy.

G_Chudzik:  Czy na polskim rynku dostępna jest literatura ściśle dotycząca uzależnienia od Sieci.
jarek_olsztyn:  do jakiej poradni się zgłosić prosząc o pomoc w związku z uzależnieniem od Internetu? Może najpierw pójść do "zwykłego" psychologa/psychiatry?

Mariola Wargacka: Można spróbować kontaktu w poradni odwykowej i mam nadzieję, że na rynku będzie więcej literatury dotyczącej tego problemu.
Mariola Wargacka: Dziękuje bardzo za spotkanie i mam nadzieję, że instynkt samozachowawczy podpowie Państwu w którym momencie należy wyłączyć komputer.

Powrót